The Sound of Nordic Folk
·
The Sounds of Spotify
1
Räven
Hedningarna
04:52
2
Veit
Triakel
02:22
3
Kroppar
Valravn
05:38
4
Maj vare välkommen
Ranarim
04:18
5
Herr Mannelig - 2023 Remastered
Garmarna
06:25
6
Silent Folk - Crussen Remix
Groupa, Terje Isungset, Jonas Simonson, Mats Edén, Crussen
08:43
7
Galadriel
Annbjørg Lien
03:56
8
Sommarvals
Ale Möller, Frifot
02:40
9
Årepolska
Hoven Droven
04:56
10
Lilla kulturbidragsvalsen
Väsen
03:29
11
Matalii ja mustii
Värttinä
02:57
12
Slängpolska Efter Byss-Calle (Slangpolska After Byss-Calle)
Jpp
03:04
13
Vals från Munkedal
Bäsk
03:19
14
Städa
Den Fule
03:21
15
The Dawning
Hagalaz' Runedance
04:53
16
Folketone fra Sunnmøre
Bukkene Bruse
04:19
17
Längst inne i mitt huvud
Bo Hansson, Lena Willemark, St. Jacob's Chamber Choir, Gary Graden
03:13
18
I Riden Så
Helisir
05:13
19
Agálaš Johtin (The Eternal Journey)
Wimme
09:46
20
Ulveham
Gåte
03:02
21
Mother
Mari Boine, Hver gang vi møtes
03:17
22
I riden så... - Ye Ride so Carefully
Gjallarhorn
04:43
23
Return from Helsinki
Frigg
04:41
24
Jenta ho gjekk seg
Songleikr
02:46
25
I'm Not Fed up with the Pacific Ocean
Swåp
05:25
26
Un-Named Shetland Reel
The Nordic Fiddlers Bloc
02:15
27
Härjaren
Fejd
04:31
28
Pojan Kiiski
Tenhi
06:46
29
Reinlender
Folque
02:00
30
Avarasylisen naisen laulu (Song of the Voluptuous Woman)
Maria Kalaniemi, Tango Orkesteri Unto
04:07
31
Here Comes the Sun
Ale Möller, Mats Öberg, Olle Linder
04:30
32
Tuulen Nostatus
Sanna Kurki-Suonio
05:52
33
Boares Gietkka / Lullaby
Ulla Pirttijärvi
03:16
34
Snigelschottis
Ahlberg, Ek & Roswall
03:30
35
Helvegen
Wardruna
07:11
36
Sigurdkvadet
Krauka
03:34
37
Akademipolska
Rydvall Mjelva
02:52
38
Trollhalling
Blåmann Blåmann
02:31
39
Polska Till Lundh
AXVY
03:15
40
Ozan
Adjagas
03:42
41
Sámi eatnan duoddariid
Nils-Aslak Valkeapää
09:16
42
Astrids vals
Olov Johansson, Catriona McKay
03:25
43
Trøstesang
Gjermund Larsen Trio, Gjermund Larsen, Sondre Meisfjord, Andreas Utnem
05:58
44
Krivo polska
Hazelius Hedin, Esbjörn Hazelius, Johan Hedin
04:56
45
Suurin
Kati Ran, Maria Franz, Kai Uwe Faust, Heilung
05:56
46
Polska efter Jon Andersson 2
Mats Berglund, Goran Håkansson
02:25
47
Hönsafötter & gulerötter
Filarfolket
03:34
48
Vänner och fränder
Folk & Rackare
04:42
49
Fredes Polska
Baltic Crossing
02:57
50
Spurv På En Snor
Kirsten Bråten Berg
03:51
51
Själaschottish
Floating Sofa Quartet
03:25
52
Vallåtar från Gammelboning
Susanne Rosenberg
03:45
53
slutte og byne
E
Valkyrien Allstars
05:25
54
Barkbrödslåten
Kebnekajse
04:36
55
Klockar Aleksanteri
Troka
03:12
56
Raudan Synty
Suden Aika, Liisa Matveinen, Katariina Airas, Nora Vaura, Veera Voima
05:21
57
Åre Polska
Timo Alakotila, Johanna Juhola
05:28
58
Rosensfole
Traditional, Agnes Buen Garnås, Jan Garbarek
02:47
59
Hopparen
Chateau Neuf Spelemannslag
02:07
60
Pigopolskan
Sågskära
02:19
61
Àziza
Bazar Blå
06:02
62
Mars
Lindy-Fay Hella
02:35
63
Mormors Önskevals
Jaerv
03:27
64
Vårvindar friska
Poeta Magica
05:31
65
Nordavindens Klagesang
Vàli
02:57
66
Tronds Etter
Tailcoat
02:51
67
Älvdalspolska
BOOT
02:14
68
Hästschottis efter Ante Falk
Kjell-Erik Eriksson
02:42
69
Fuffe
Erik Rydvall, Nordic, Musica Vitae
05:02
70
Falun
Goodland Trio
02:57
71
Nattetid
Bjäran
05:56
72
Polska från Medelpad
Spöket i köket
06:11
73
Bonden Og Elverpigen
Sorten Muld
04:47
74
Knut Heddis Minne
Daniel Sanden-Warg, Sigurd Brokke
03:06
75
Kärleksvalsen
Ale Möller Band
04:00
76
Konevitsan kirkonkellot
Piirpauke
05:08
77
Rumpenisserne
Trolska Polska
03:07
78
Trumbromsen
Gunnfjauns Kapell
03:18
79
Lindormen
Traditional, Kalabra
05:24
80
Skrap Ollas polska
Anders Norudde
03:16
81
Brännvinspolska
Fatang
02:24
82
Gamla Rödövalsen
Mattias Pérez, Rickard Näslin, Daniel Pettersson, Astrid Pullar, Nina Pérez
02:20
83
Säckpipslåten Från Norra Råda
Blå Bergens Borduner
03:23
84
Karola Kalinka
Ulrika Bodén, Ahlberg, Ek & Roswall
03:09
85
Hundraårspolskan
Trio Törn
03:52
86
Fabulous
Folk All in Band
03:21
87
Gudda
Roger Tallroth, Noteservice Wind Band, Reid Gilje
03:38
88
Tjocka Martned Karlsson
Breda gatan
02:34
89
Eldegard
Erlend Viken Trio, Erlend Viken, Sondre Meisfjord, Marius Graff
02:26
90
Antrasiitille
Vimma
03:50
91
Gärdebylåten
Dalarnas Spelmansförbund
03:15
92
Jag Såg Dig
Kraja
02:52
93
Polonäs De Sexdrega
Daniel Pettersson, Mattias Pérez, Nina Pérez
03:03
94
Polynäsen
Triller
03:26
95
Lommen / Gällsbo-jonas Polska
Nina Pérez, Daniel Pettersson, Mattias Pérez
05:52
96
Miete
Sven Ahlbäck, Maria Kalaniemi
02:01
97
Brudmarsch Efter Andreas Lång
Goran Mansson
03:14
98
Svanevit
Svanevit
04:44
99
Springar - Etter Ivar Fuglestad
Geitungen
02:01
100
Happy two step
Lena Jonsson Trio
02:36