The Sound of Danish Folk
·
The Sounds of Spotify
1
The Danish Immigrant
Andreas Tophøj, Rune Barslund, Rasmus Zeberg
02:33
2
Præstø Polka
Rannok, Ale Carr, Sonnich Lydum
02:33
3
Sønderhoning sæt
Habadekuk
05:18
4
Fryksdals Polska (Schottisch)
Mads Hansens Kapel
03:49
5
Russeren Og Bette Mett'
BalTinget
03:34
6
Gæstebud
Haugaard & Høirup, Tapani Varis, Le Vent du Nord
02:53
7
Fars 60-Års Polska
Kristine Heebøll, Nikolaj Busk, Jens Ulvsand
03:27
8
Svineryggen / Svinekammen
Lang Linken
04:30
9
Vandkanten
Elmøe og Hoffmann, Julian Svejgaard
04:07
10
Port Orford
Harald Haugaard
04:39
11
The World Was Waiting
Dreamers' Circus
04:03
12
Nordlys Schottish
Phonix
03:37
13
De Tre Brudestykker
Svøbsk
04:37
14
Kærlighedstræet/Hultkläppen
Mynsterland
06:05
15
Hathaway's Cavalier
Basco
02:56
16
Ostindiens Velkomst
Mette Kathrine, Peter Uhrbrand, Sonnich Lydom, Kristian Bugge
03:35
17
Anne Lines polska
Pørtners Komplot
03:08
18
Fredes Polska
Baltic Crossing
02:57
19
Svejtrit / Fra Crianlarich til Lille / Session på Egypt Cottage
Kirstine Sand, Rasmus Zeeberg, Nikolaj Wamberg, Andreas Tophøj
04:05
20
Efteraarsvalsen
Mette Kathrine Jensen, Kristian Bugge, Morten Alfred Høirup
05:07
21
Rumpenisserne
Trolska Polska
03:07
22
Själaschottish
Floating Sofa Quartet
03:25
23
Vintervals
Jydsk På Næsen
03:51
24
Riga Balsam
Fiolministeriet
03:38
25
Tronds Etter
Tailcoat
02:51
26
Honning Og Mælk
Trias
03:34
27
Brudegaverne/Lybekkeren/Altergang
Morten Alfred Høirup, Mia Guldhammer
03:54
28
Kräfta
Fru Skagerrak
04:22
29
Everyday
Trio Mio, Savara
03:20
30
Pigen I Gult
Henrik Jansberg, Rasmus Zeeberg, Rasmus Brylle, Steffan S. Sørensen
03:44
31
Rævens Vals
Poul Lendal, Keld Nørgaard, Carl Erik Lundgaard
02:58
32
Menuet fra Ærø
Vesselil
05:04
33
Aalborg polka - Live
Kristian Bugge
02:35
34
Jakobsens Rheinlænder, Nr. 1
Gunner Friis, Jens Drewsen, Torben Jørgensen, Ove Andersen
02:44
35
Byen Sover
Elof & Wamberg, Nicolaj Wamberg, Tobias Elof
04:00
36
Den Store Smeds Vals / Ottemandsdans
Sonnich Lydom, Kristian Bugge, Morten Alfred Høirup
03:30
37
Winter Sky
Rune Barslund
03:29
38
Hist hvor Vesterfælledvejen slår en bugt
Dansk Folkemindesamling
02:03
39
The Snows They Melt The Soonest
ULC Quintet
04:19
40
Fransk Morgenstjerne
Rasmus Storm
02:59
41
Danish 7/8
Himmerland
04:00
42
Farvel til Fanø
Stundom
03:38
43
Riils
Habbadam
03:20
44
8-Mands Reel
Impuls Trio, Peter Marquard Sejersen
04:33
45
Sparta / Haltwhistle Common
Hal Parfitt-Murray, Nikolaj Busk
05:00
46
Julies sprog
Zenobia, Kristine Heebøll
03:33
47
Ana Polka
Farvergade, Clara Tesch, Julian Svejgaard, Mads Kjøller Henningsen
02:34
48
Sanfona Sentida
Vingefang
03:21
49
Skal vi gå til fremmed' lande
Det Yderste Hav
03:43
50
Skyklokke
Henriette Flach, Villads Hoffmann, Anna Østerby, Petrus Dillner
03:58
51
Mor, jeg skal tisse - Ude på landet
Dwight Lamb, Mette Kathrine Jensen, Kristian Bugge, Morten Alfred Høirup
03:19
52
Stines vals
Serras
03:42
53
Æ Føringer
Jæ' Sweevers
02:23
54
Jasmine
Tobias Elof, Bremer/McCoy
03:26
55
Après apéro
Maja & David
03:40
56
Brombærdrengen
Ostinat Expressen
02:54
57
Falun
Goodland Trio
02:57
58
Polka Umulius
Mia Guldhammer, Morten Alfred Høirup
03:11
59
Hell Broke Loose
Trio Svin
05:15
60
Bjerglåten
Instinkt
02:55
61
Gammel Jes Sonnichsens styk
De Fries, D. Beck
02:42
62
Alle barn skal sove
Víík
02:54
63
Trøstesang
Gjermund Larsen Trio, Gjermund Larsen, Sondre Meisfjord, Andreas Utnem
05:58
64
Polska eft. Nylandspojkarna - Live
Gässbiköllor, Anders Almlöf, Ida Almlöf
02:10
65
Kyrklåt / Östbjörkvisa
Harpens Kraft
04:05
66
Mor jeg skal tisse (Schottish) - Live
Jensen & Bugge, Dwight Lamb
02:35
67
Gilleråsingen
Jørgen Nyrønning
02:21
68
Den Ny Maskerade
Karl Skaarup, Kristian Bugge
03:10
69
Trekanter Efter Niels Mortensen / Kontra Fra Brødrene Basts Nodebog
Kvasir, Yann Falquet
03:16
70
Ane Louises Vals
Lilian Vammen, Gitte Vammen, Jørgen Dickmeiss, Maren Hallberg
02:14
71
Lakridsen Kommer
Over Sundet
05:01
72
Low Down Blues
Selsølåter, Svend-Erik Pedersen, Per Fjord, Amalie Johansen
04:43
73
Den Tapre Landsoldat
Spillemand!
03:24
74
Richard Dwyer's Reel / The Beare Island Reel
Tradish, John Pilkington
04:10
75
Bettemand I Knibe
Trio THG
02:45
76
Skøjteløberen / Gammel Tretur For Fire Par
Triotinus
03:37
77
Jørgen Murer's Polka
V. Poulsens Kapel
02:38
78
The Kerry Polska
Andreas Tophøj, Rune Barslund
02:39
79
Fem Får Og Fire Geder / Den Sidste Ged
Rannok, Ale Carr, Sonnich Lydum
04:35
80
Femskaft Fra Møn
Habadekuk
05:26
81
På den sikre side
Mads Hansens Kapel
03:39
82
Forlovelsesrejnlænder
BalTinget
03:26
83
Norsk Rheinländer / Plink-Plonk
Haugaard & Høirup
03:54
84
Glade Hjerte
Kristine Heebøll, Nikolaj Busk, Jens Ulvsand
04:01
85
Hamborger Sekstur - Live
Lang Linken
03:44
86
Den Femte Søster
Harald Haugaard
02:46
87
Flugten Til Sverige
Elmøe og Hoffmann
04:02
88
Sofastykket
Dreamers' Circus, Folkeklubben
04:20
89
Sov Sødt Barnlille
Svøbsk
03:46
90
Ulv, Ræv Og Hare
Phonix, Anna Mose
02:31
91
Drømmens Land
Mynsterland
04:43
92
Sortøjet Dreng
Basco, Jullie Hjetland
03:31
93
Niels Jørgensens Polka
Mette Kathrine, Hardy Thomsen, Kristian Bugge
02:43
94
Obo-Polka
Pørtners Komplot
02:40
95
Æ Lam / Murchey
Kirstine Sand, Kirstine Elise Pedersen, Ditte Fromseier Mortensen
04:26
96
Risumäki Satiainen
Baltic Crossing
03:27
97
Poul Werners Rheinlænder
Mette Kathrine Jensen, Kristian Bugge, Morten Alfred Høirup
02:38
98
Tumult
Trolska Polska
02:56
99
Forudsigelig Fødselsdagspolsk
Jydsk På Næsen
02:59
100
Så Tag Mit Hjerte
Fiolministeriet
03:28